Elokuvia voi esittää maksutta varhaiskasvatuksessa, perusopetuksessa ja toisen asteen oppilaitoksissa

Koulukino Suoratoiston elokuvia saa nyt esittää maksuttomasti varhaiskasvatuksessa, perusopetuksessa ja toisen asteen oppilaitoksissa. Koulujen ja päiväkotien on jatkossa helpompi hyödyntää elokuvia opetusmateriaalina, kun Opetushallitus on hankkinut erän käyttölupia Koulukino Suoratoiston elokuviin ainakin vuoden 2025 loppuun asti.

Aiemmin koulut, oppilaitokset ja päiväkodit ovat joutuneet maksamaan opetuskäytössä katsottujen elokuvien käyttöluvat itse. Tämä on tiukassa taloustilanteessa rajoittanut audiovisuaalisen lukutaidon opettelua opetuksessa. Käyttölupa helpottaa opettajien työtä ja takaa esityskorvaukset oikeudenomistajille.

Elokuvan käyttö opetuksessa katsotaan julkiseksi esittämiseksi ja siksi siihen tarvitaan aina lupa. Koulukino Suoratoisto sisältää sekä rajatun tarjonnan striimattavia elokuvia että luvan näiden elokuvien julkiseen esittämiseen. Palvelu tarjoaa elokuviin myös oppimateriaalia, joka tukevat elokuvan käyttöä osana opetusta.

Opettajien tai muun henkilökunnan pitää luoda palveluun omat käyttötunnukset osoitteessa www.koulukinosuoratoisto.fi. Palvelua käytetään yksilöllisillä käyttäjätunnuksilla.

Muut toimijat, kuten kirjastot tai harrastusryhmät, voivat käyttää palvelua maksullisesti entiseen tapaan. Muiden kuin Koulukino Suoratoistosta löytyvien elokuvien esittäminen on edelleen maksullista myös kouluille.

Kuntaliiton asiantuntijat, jotka voivat kertoa lisää

Löydä lisää sisältöä samoista teemoista

Tule kuulolle Vartteja vapaa-ajasta –webinaareihin

Webinaarisarjassa käsitellään vapaa-aikaan ja hyvinvointiin liittyviä koskevia teemoja, kuten liikunta-, nuoriso-, kulttuuri-, ja kirjastopalveluita sekä hyvinvointiasioita. 

Lue lisää ja ilmoittaudu mukaan!

Muutoksenhakuohjemallit varhaiskasvatuksen, opetuksen ja koulutuksen toimialalla

Erikoislainsäädäntöön sisältyvät muutoksenhakusäännökset syrjäyttävät kuntalaissa säädetyn muutoksenhaun. Lue lisää